Telegram navždy zdarma?

Telegram navždy zdarma?

  • 07. 03. 2021
  • Svět online

Telegram coby ruská alternativa slavnějšího Whatsappu se jeví jako bezpečnější možností online komunikace, která je navíc zdarma. Na rozdíl od ostatních komunikátorů její zakladatel slibuje, že nikdy nebude zobrazovat reklamy přímo v chatech.

Telegram z Ruska

Služba Telegram vznikla jako komunikátor doplňující sociální síť VKontakte (označována jako ruská obdoba Facebooku) již v roce 2013. Protože šlo o dobře zabezpečenou komunikaci, začali jejích služeb využívat teroristické organizace s Islámským státem v čele. Ačkoli vývojáři ihned zablokovali kanály, které dané organizace používali, ruská vláda již v Telegramu viděla hrozbu a její zakladatel Pavel Durov byl nakonec nucen z Ruska odejít. Nyní i se službou sídlí v Dubaji.

Lepší než Whatsapp

Jak jsme již výše zmiňovali, lze přirovnat ke slavnějšímu Whatsappu, který vlastní gigant Facebook. Na rozdíl od něj ale jde o cloudovou službu, což znamená, že je dostupná z více zařízení, takže ztrátou či zničením zařízení o komunikaci nepřijdete. Kapitolou samo o sobě jsou pak reklamy. Ty ve Whatsappu vyskakují všude, přičemž jsou cíleny přímo na uživatele. Od svého vzniku byla služba Telegram zdarma, takže jsme nenarazili na jedinou reklamu. To se ale k nelibosti všech uživatelů má brzy změnit.

Chaty stále bez reklam

Záměr tohoto typu výdělku nepřijala veřejnost zrovna nejlépe – vždyť právě díky jinému přístupu ji mnozí uživatelé preferovali před zmíněným Facebookem. Pavel Durov ale všechny uklidňuje tím, že na rozdíl od konkurence nebude používat nasbírané informace o uživatelích k cílení správné reklamy, ale pouze k danému kanálu přiřadí tu, která bude žánrově odpovídat. Navíc slibuje, že přímo chaty reklamy obsahovat nikdy nebudou.

Mimo tuto možnost Durov s vývojáři připravuje další možnosti, jak si přivydělat. Sem patří například zavedení funkce darování peněz nebo placení předplatného, které by pokrylo náklady spojené s provozem sítě. Zkrátka – nic nikdy není zadarmo napořád.

O autorovi
Soňa Hlaváčová
Soňa Hlaváčová Redaktorka

“Milovnice cestování, přírody a zvířat. Především psů a procházek s nimi. Důležitá je pro mne rodina, přátelství a radost z toho, co dělám. Psaní mě prostě baví. Řídím se podle životního motta: V jednoduchosti je síla.”