• Domů
  • Blog
  • Odlehčená verze Instagramu znovu na scéně
Odlehčená verze Instagramu znovu na scéně

Odlehčená verze Instagramu znovu na scéně

  • 28. 03. 2021
  • Svět online

Po několika letech se vrací odlehčená verze Instagramu, kterou přivítají zejména uživatelé neustále bojující s nedostatkem paměti či mobilních dat. Je sice osekaná, takže některé funkce bychom hledali zbytečně, zato ale prozatím zůstává bez reklam.

Návrat Lite verze

Odlehčené aplikace (Lite) pomáhají šetřit místo v paměti, jsou méně náročné na data a vcelku plynule běží i v internetově hůře pokrytých oblastí. Není proto divu, že také jedna z nejoblíbenějších sociálních sítí představuje novinku jménem Instagram Lite. Pravda, až tak úplně novinkou není, společnost Facebook ji prostřednictvím Google Play nabídla již v roce 2018, ale nedlouho poté ji zase stáhla. Nicméně nyní podle informací z jejich blogu se plánuje její návrat. Dostupná by měla být nejdříve pro 170 zemí, později pak také pro zbytek světa.

Pokročilé funkce chybí

Ve srovnání s plnou verzí, která zabere 30 MB, potřebujete k instalaci Lite pouhé 2 MB. Samozřejmě se tak stane na úkor obsahu, takže některé funkce zde nenajdeme. Jsou jimi například nákupy přes Instagram, náročnější animace nebo AR filtry. To podstatné ale zůstává – fotky, videa, zprávy, Stories, Reels a jednoduché animace (smajlíci, efekty, GIFy, samolepky). Ihned po uvedení bude k dispozici také tmavý režim, který šetří baterii. Aplikace bude ke stažení zdarma opět přes Google Play, kde bychom ji mohli nalézt v několika následujících týdnech. Podobně jako minulá verze i tato bude určena pouze pro operační systém Android.

Bez reklam

Skvělou zprávou je absence reklam, což ocení mnozí uživatelé. Bohužel ale nejspíše jde o situaci pouze dočasnou, protože již nyní se Facebook netají svým záměrem aplikaci monetizovat, takže již brzy určitě na reklamy dojde. V každém případě si od nich můžeme alespoň na nějakou chvíli odpočinout, což jistě ocení mnozí z nás. Nemyslíte?

O autorovi
Soňa Hlaváčová
Soňa Hlaváčová Redaktorka

“Milovnice cestování, přírody a zvířat. Především psů a procházek s nimi. Důležitá je pro mne rodina, přátelství a radost z toho, co dělám. Psaní mě prostě baví. Řídím se podle životního motta: V jednoduchosti je síla.”