• Domů
  • Blog
  • Nový Windows 10X přijde na scénu, čeho se dočkáme?
Operační systém Windows 10X

Nový Windows 10X přijde na scénu, čeho se dočkáme?

  • 19. 02. 2020
  • Technologie

Nové operační systémy a jejich vylepšení vycházejí téměř pravidelně. Výjimkou není ani známá firma Microsoft, která se může pochlubit nejnovější verzí operačního systému Windows 10. Ne však nadlouho. Jak bylo oznámeno v závěru prosince, na trh vyjde nový Windows 10 X.

Jaké novinky přinese Windows 10X?

Primárně se nebude jednat o kompletně nový operační systém, ale o vylepšení současné verze Windows 10. Přesto novinek je více než dost. Microsoft se při tvorbě operačního systému 10X zaměřil na doteková zařízení, pozměněno bude ovládání a dominantním prvkem bude modularita. V praxi to znamená, že operační systém se bude umět přizpůsobit zařízením, na které bude nainstalován.

Kompletně od začátku…

Změnou projde i vizuální stránka. Windows 10X byl totiž vytvořen od nuly – autoři začínali od základů. Znamená to, že některé komponenty, které jsme považovali v klasické desítce za zbytečné, zde nenajdeme. Za zmínku stojí staré dlaždice, změněno je i rozhraní nabídky Start. To je zmodernizováno a přizpůsobeno na dotekové obrazovky a pohodlné – plynulé – používání. V jednoduchém shrnutí by se Windows 10X dal označit jako operační systém pro zařízení s dvojicí obrazovek.

Kdy zahlédne Windows 10 X světlo světa technologií?

Tvůrci se rozhodli tuto verzi implementovat do jiných zařízení. Operační systém by měl být k dispozici pro výrobce značek Lenovo, Dell nebo Hewlett-Packard. Z toho logicky vyplývá, že nový operační systém nebude volně dostupný ke stažení. Podle nejnovějších informací by se Windows 10X měl objevit na trhu koncem tohoto roku.

Naplní firma Microsoft vysoká očekávání svých uživatelů, nebo budeme svědky nečekaného propadáku? Windows 10X má potenciál na to, aby se stal esem v rukávu, které pro uživatele Microsoft vytvořil.

O autorovi
Dávid Sollár
Dávid Sollár Šéfredaktor

    Příležitostní cestovatel a také milovník dobré atmosféry, klidu a zvířat. Také fanoušek několika sportů. Psaní mě baví, protože kreativitě se meze nekladou. Základem každého úspěchu je správná motivace.