• Domů
 • Blog
 • Fotobanky zdarma aneb jak je využít?
Fotobanky zdarma

Fotobanky zdarma aneb jak je využít?

 • 10. 09. 2018
 • Design

Vytváříte webové stránky, plníte e-shop nebo třeba jen připravujete prezentaci na pracovní poradu? Poradíme vám, kde najít fotobanky zdarma, ze kterých můžete fotografie bezelstně a s čistým svědomím stáhnout a použít ve svých materiálech. A pozor, i pro komerční užití!

Proč je fotografie tak důležitá?

Lidem zlenivěly oči. Každý den je zahlcuje nepřeberné množství billboardů, bannerů, plakátů, reklam a článků. A už si podvědomě vybírají, který obsah stojí za přečtení a který ne. Vizuální doprovod jakéhokoli textového sdělení představuje ten zlomový bod rozhodnutí – číst, či nečíst? Proto když chcete oslovit co největší množství uživatelů, je nutné vybrat takový obrázek, který ihned zaujme, a co si budeme vykládat, bylo by super, kdyby byl z fotobanky zdarma!

Fotobanky zdarma do článku

Jak fungují fotobanky?

Fotobanka je databáze s fotografiemi a obrázky. Většina bývá zpoplatněna, ale existuje množství webových stránek, které nabízejí fotky zdarma. Z pravidla fungují na principu vyhledávání na základě slova či slovního spojení. Sháníte fotografii štěněte na váš e-shop s obojky? Stačí zadat do vyhledávače slovo „štěně“. No jo, ale pokud jste už něco takového zkoušeli, jistě víte, že u obrázků zdarma takový výběr není. Největší databáze s fotografiemi jsou totiž zpoplatněné a jejich obsah je především v angličtině. I zde však lze oddělit zrno od plev a nalézt několik fotobank, které distribuují svůj materiál zdarma a ve vysoké kvalitě.

Mohu fotografii tedy využít jakkoliv? Ani náhodou!

To, že jsou fotobanky zdarma, automaticky neznamená, že si s fotografií můžete nakládat, jak se vám zlíbí. Buďte obezřetní a vždy si prostudujte podmínky licencí, podle kterých databáze funguje. Vyhnete se tak zbytečným rizikům, která plynou z porušení licenčního ujednání. Fotografie, které lze volně šířit, užívat a upravovat (i pro komerční účely) mívají zpravidla licenční označení Creative Commons Zero (Public Domain). Pokud jej nemají, můžou databáze vyžadovat uvedení majitele fotografie tak, jak ukládá autorské právo. Zkuste tedy být obezřetní a v džungli licencí se zaměřte jen na ty, u kterých máte jistotu volného užití.

Fotobanky zdarma. Které jsou nejlepší?

Pomyslný leader je Pixabay. Jedná se o největší databázi fotografií zdarma a jako jedna z mála zahraničních služeb má i českou verzi webových stránek. Právě zde máte obrovskou šanci objevit obrázek, který se vám bude hodit do krámu a zároveň bude kvalitní. A pokud nenajdete u tohoto giganta to, co potřebujete, potěší vás fakt, že existuje mnoho databází, které poskytují specializované materiály.

 • Hledáte neotřelou fotografii nějaké potraviny? Navštivte PicFoods.
 • Hodila by se vám fotografie kancelářského prostředí? Potěší vás Startup Stock Photos.
 • Jsou libo fotky vášnivého cestovatele? Nezklame vás Travel Coffee Book.
 • Fotografie s lidmi, ze kterých srší emoce, získáte na Gratisography.
 • Inspirativní obrázky pro tvořivce všeho druhu najdete na ISO Republic.
 • Stylisty a blogery z oblasti životního stylu potěší stránka JESHOOTS.
 • Detaily nebo pohledy z výšky dodají šmrnc každému článku. Získáte je na Unsplash.
 • A pokud hledáte originální mix fotek od českého autora, neváhejte mrknout na picjumbo.

Pro usnadnění vašeho hledání fotografií, kterým ostatním vytřete zrak, existuje rozcestník sdružující fotobanky zdarma. All The Free Stock by měl snadno ukončit vaše hledání. Ale pozor na pravidla užití, tady mohou občas být trošku ošemetná a vždy se vyplatí nejprve prozkoumat záložku licenčních podmínek. Jinak nic nebrání tomu, abyste své materiály doprovodili neotřelými a vkusnými fotografiemi. Uvidíte, že pomohou váš text lépe prodat.

O autorovi
Adéla Formánková
Adéla Formánková Marketingový konzultant

„Nebýt ovce. A dostat ze sebe to nejlepší. Snadno se to řekne, hůř se tomu dostojí. Psaní článků je pro mě srdcovka. Běžně moje texty najdete na webech, v tiskovinách a propagačních materiálech klientů nebo taky zde, na blogu.“