• Domů
  • Blog
  • DuckDuckGo – ochrana soukromí uživatelů
DuckDuckGo

DuckDuckGo – ochrana soukromí uživatelů

  • 14. 01. 2019
  • Svět online

Drtivá většina lidí používá k vyhledávání na internetu Google. Je uživatelsky super přívětivý, a to nám většinou ulehčí spoustu práce. Ale na druhou stranu o uživatelích sbírá každou informaci, která by se mu mohla hodit. Dá se vyhnout sledování od velkého bratra? Odpověď zní: jasně, vyzkoušejte vyhledávač DuckDuckGo.

S kým máme tu čest?

DuckDuckGo funguje od roku 2008 a počet nových uživatelů roste každým dnem. Jeho autorem je Gabriel Weinberg a propaguje se sloganem Vyhledávač, který vás nesleduje. Největší přírůstek zaznamenal v roce 2013. Veřejnost se tehdy dozvěděla o celosvětovém sběru informací z internetu od americké Národní bezpečnostní agentury (NSA). V současnosti můžeme jeho rostoucí oblibu spojit s četnými aférami, které se týkají úniku osobních dat na internetu (kauza Facebook a Cambridge Analytica). Zkrátka a dobře Duckduckgo používá čím dál více lidí, protože se jednoduše začali bát o svoji bezpečnost na internetu.

Jaká kouzla umí?

Na rozdíl od ostatních vyhledávačů DuckDuckGo chrání soukromí svých uživatelů. Nesbírá o nich žádné informace. A když uvádíme žádné, tak myslíme opravdu žádné.

  • Neukládá historii vyhledávání.
  • Nemonitoruje vyhledávací zvyklosti uživatelů a nepoužívá tyto data k prodeji.
  • Nezajímá ho vaše IP adresa.
  • Zaznamenává pouze samotné vyhledávání, tedy to, jaké klíčové slovo jste do vyhledávače zadali.
  • Vyhledaná stránka nezjistí, jaké slovo jste zadali, abyste se na stránky dostali. (Tato informace je pro ně při tom velice cenná.)
  • Používá Cookies pouze, když je to nezbytné.

Všechna tato opatření jsou prevencí před únikem informací o uživatelích. Dokonce se DuckDuckGo kasá prohlášením, že kdyby je policie vyzvala k odhalení takových dat, nemohou sloužit. Prostě žádné takové informace nemají.

A co nějaké minusy?

Dnešní Google nás už velmi dobře zná. Kromě samotného vyhledávání poskytuje i jiné služby, díky kterým můžeme mít všechny účty synchronizované – pospojované pěkně do kupy na jednom místě. Ať už je představa toho, že nás umělá inteligence má tak prokouklé, jakkoliv děsivá, už jsme si zvykli. Bohužel nebo bohudík? Vyhledávač nám vše ulehčuje tím, že generuje obsah, který je v největší shodě s našimi uživatelskými návyky. DuckDuckGo ale neposkytuje personalizované vyhledávání. Nemá jak, když o nás neví zhola nic. Takže všem ukazuje stejné výsledky. To může být pro některé příjemná změna, ale v mnoha případech nás tento postup dost omezí.

Teď je otázka následující. Nechat všechny informace o sobě Googlu za cenu příjemného vyhledávání, nebo si svá data střežit a nemít vše naservírované jak na zlatém podnose? Babo, raď.

Nebaví vás zpravodajství? Nevadí! Zkuste mrknout na naše další rubriky.

O autorovi
Adéla Formánková
Adéla Formánková Bývalý marketing konzultant

„Nebýt ovce. A dostat ze sebe to nejlepší. Snadno se to řekne, hůř se tomu dostojí. Psaní článků je pro mě srdcovka. Běžně moje texty najdete na webech, v tiskovinách a propagačních materiálech klientů nebo taky zde, na blogu.“