• Domů
  • Blog
  • Dokáží Apple Watch detekovat srdeční selhání?
Dokáží Apple Watch detekovat srdeční selhání?

Dokáží Apple Watch detekovat srdeční selhání?

  • 07. 03. 2021
  • Technologie

Apple Watch patří dlouhodobě ke špičce mezi chytrými hodinkami. Kromě technologické úrovně začínají vynikat také svými zdravotnickými funkcemi, které jsou schopny ohlídat zdravotní stav svého nositele. V budoucnu by mohli život usnadňovat ještě mnohem více.

Chytré hodinky, které hlídají zdraví

Právě poslední šestá série Apple Watch byla opatřena mnoha funkcemi, které pomáhají nejen s pohybovou aktivitou, ale zvládají také sledovat mnohé zdravotní funkce svého nositele. Sem patří zejména funkce EKG nebo možnost měření hladiny kyslíku v krvi. Právě druhá jmenovaná skrývá potenciál, jenž by mohl být využit ve zdravotnictví pro včasné odhalení srdečního selhání. Osobám, které mají srdeční choroby, by pak mohla v mnohém usnadnit život.

Výzkum zahájen

Protože žádné jiné chytré hodinky funkci měření hladiny kyslíku v krvi nemají, musí vědci z kanadské University Health Network, kteří se do výzkumu pustili, spoléhat na Apple Watch Series 6. Ty bude nosit vybraná skupina čítající 8 tisíc pacientů s diagnózou srdečního selhání po dobu tří měsíců, kteří mimoto budou muset chodit na pravidelné kontroly. Na základě porovnání získaných dat z hodinek a klasických metod by pak výstupem mohlo být sledování rizikových pacientů na dálku a včasné odhalení blížícího se srdečního selhání, což by umožnilo jejich kontrolu na dálku.

Běh na dlouhou trať…

Ačkoli vedoucí pracovnice renomovaná kardioložka Heather Rossová věří, že hodinky skutečně mohou nabídnout významnou pomoc u pacientů se srdečními problémy, na skutečný výsledek výzkumu si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Zdravotnické studie totiž nemohou být nijak urychleny a získání relevantních informací může trvat i několik let. Nezbývá nám tedy nic jiného, než s napětím očekávat závěry tohoto zajímavého výzkumu.

O autorovi
Soňa Hlaváčová
Soňa Hlaváčová Redaktorka

“Milovnice cestování, přírody a zvířat. Především psů a procházek s nimi. Důležitá je pro mne rodina, přátelství a radost z toho, co dělám. Psaní mě prostě baví. Řídím se podle životního motta: V jednoduchosti je síla.”